Novosti
Projekt integracije u EU Natura 2000 (NIP)
Republika Hrvatska i Međunarodna banka za obnovu i razvoj potpisale su Ugovor o zajmu u sklopu Projekta integracije u EU Natura 2000. Jedan od ciljeva ovog projekta je i pružanje podrške nacionalnim parkovima, parkovima prirode i županijskim javnim ustanovama za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima pri implementaciji ciljeva europske ekološke mreže Natura 2000 u svoje investicijske programe.
Stoga je Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Bjelovarsko-bilogorske županije prijavila projekt naziva "Info-edukativni punkt Blatnica" na području ekološke mreže HR 2000440 Ribnjaci Siščani i Blatnica i ostvarila bespovratna sredstva EU.
Ovaj projekt obuhvaća područje ribnjaka Blatnica (odnosno ribnjake 5 i 6) gdje bi se postavile 4 promatračnice za ptice, a uz uređene nasipe klupe s koševima za smeće. Ovi radovi neće devastirati okoliš i prirodu jer objekti zahtijevaju minimalne radove (betoniranje podloga za postavljanje), a i svojom infrastrukturom prilagođeni su okolišu i vizualno se u njega uklapaju. Uz već postojeću zgradu podalje od navedenih ribnjaka postavila bi se nadstrešnica sa stolom i klupama za djecu te uredila (adaptirala) unutarnja prostorija za predavanja i edukaciju.
Projekt se bazira na edukaciji i informiranju javnosti o važnosti očuvanja šaranskih ribnjaka i monitoringu ptica močvarica kojima su ovakva staništa neophodna za opstanak i održanje vrste. Ovaj "Info-edukativni punkt Blatnica" zamišljen je kao mjesto gdje bi se održavala škola u prirodi za učenike Osnovnih škola koja bi uključivala obilazak ribnjaka uz info-edukativne table koje svojim sadržajem prate teme vezane uz močvarna staništa, specifičnoj flori i fauni ribnjaka i ekološkoj važnosti ovakvog staništa koje je zanimljivo i EU zbog čega je i uvršteno u europsku ekološku mrežu. Obilazak bi uključivao i promatranje ptica iz promatračnica s dvogledom. Nakon toga dio djece bi vani pod nadstrešnicom obradila (herbarij, crtanje i sl.) sakupljene materijale, a u unutarnjoj prostoriji bi se lupama i/ili mikroskopom pregledali uzorci npr. stajaće vode s algama i bičašima. Projekt trenutno vrijedi 700.000,00 kuna i u potpunosti ga pokriva Svjetska banka tako da Bjelovarsko-bilogorska županija od napisane sume ne mora ništa platiti. Ovaj Projekt je jedinstven i Javna ustanova svake županije je prijavila samo jedan projekt kojeg je predložio Državni zavod za zaštitu prirode od čega mnoge županije nisu prošle, a zbog čega smo iznimno ponosni što je naša Županija došla ovako daleko na ovom natječaju. Zadovoljili smo sve uvjete i sada kreće faza potpisivanja sporazuma te proces javne nabave. Nakon toga se kreće u konkretnu provedbu projekta na terenu.