Područja

 

Regionalni park Moslavačka gora

Vlada Republike Hrvatske je na svojoj 132. sjednici održanoj 02.06.2011. godine donijela Uredbu o proglašenju Regionalnog parka „Moslavačka gora“. Proglašava se zaštićenim područjem prirodni i dijelom kultivirani prostor masiva Moslavačke gore jugozapadnog dijela područja Bjelovarsko-bilogorske i sjeveroistočnog dijela područja Sisačko-moslavačke županije, ukupne površine 15111,32 ha od regionalnog značaja za očuvanje krajobrazne, geološke i biološke raznolikosti te bogate kulturno-povijesne i tradicijske baštine.

Regionalni park „Moslavačka gora“ prostire se područjem dviju županija u približno jednakom omjeru, odnosno 45,74 % ili 6911,38 ha otpada na područje Bjelovarsko-bilogorske, a 54,26 % ili 8199,94 ha na područje Sisačko-moslavačke županije.

Moslavačka gora je prepoznatljiva krajobrazna cjelina šireg područja Bjelovarsko-bilogorske i Sisačko-moslavačke županije velike krajobrazne, geološke i biološke raznolikosti te bogate kulturno-povijesne i tradicijske baštine s vizijom uključenja u Asocijaciju europskih geoparkova (EGN) i Svjetsku UNESCO-vu mrežu geoprakova kao II. hrvatski geopark.

Regionalni park Moslavačka gora
Regionalni park Moslavačka gora
Regionalni park Moslavačka gora
Regionalni park Moslavačka gora
 

 
Stablo ginka
Stablo ginka
Stablo ginka
Stablo ginka

Stablo ginka

Soliterno stablo ginko (ginkgo biloba) iz daruvarskog parka spada u razred Ginkgoales, a u porodicu Ginkgoaceae. Porijeklom je iz Kine, Japana i Koreje, a u Europu je prenesen 1840. godine. Ginko iz Daruvara predstavlja najljepši i najstariji primjerak te vrste u Hrvatskoj. Opseg mu je 6,5 m na 70 cm visine. Iz tog razloga zaštićen je kao spomenik prirode (rijetki primjerci drveća). Zaštita je proglašena 04.10.1967. godine.

Naziv ginkgo potječe od kineskog 銀杏 (gin-kio), što u prijevodu znači srebrni plod (marelica). U Kini se od davnina ginkgov list poistovjećuje i sa stopalima patke, budući da su vrlo sličnog oblika. Tako je i naziv za ginkgo koji se i danas često koristi u Kini Icho Ba zapravo izveden od izraza za pačja stopala. Za drvo ginkga postoje u Europi razni nazivi i sinonimi. Neki u prijevodu znače: slonovo drvo, stablo života, djevojačka kosa, vilina kosa, stablo hrama, srebrna marelica, stablo djed-unuk. U hrvatskom jeziku Ginkgo biloba naziva se dvorežnjasti, dvokrpasti ili dvolapi ginkgo (ginko), radi dvodjelnog izgleda lista. U Hrvatskoj ginko se još naziva i japanska lijeska.

 

 

Zaštitne šume - Krndija-Turski potok

Županijska skupština Bjelovarsko-bilogorske županije na inicijativu Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Bjelovarsko-bilogorske županije i uz prethodno pribavljenu suglasnost Hrvatskih šuma d.o.o., Uprave šuma Podružnica Bjelovar, a temeljem članka 25. stavka 2. Zakona o šumama (N. N. br.140/05, 82/06, 129/08, 80/10, 124/10, 25/12, 68/12, 148/13) donijela je 20. ožujka 2014. godine Odluku o proglašenju zaštitne šume za zaštitu objekata "Krndija-Turski potok" ukupne površine 1,20 ha koju čini odsjek 9 d u gospodarskoj jedinici "Vrani kamen" s ciljem održavanja i zaštite spomenika kule "Stupčanica".

Odsjek 9 d nalazi se na dijelu kat.čest.br. 1924 u k.o. Veliki Bastaji, a u njegovom središnjem dijelu nalazi se kula "Stupčanica" dok su prostor oko nje Hrvatske šume izdvojile kao odsjek s ograničenim gospodarenjem te se propisuju radovi s ciljem održavanja i zaštite spomenika kule "Stupčanica".

Zaštitne šume - Krndija-Turski potok
Zaštitne šume - Krndija-Turski potok
Zaštitne šume - Krndija-Turski potok
Zaštitne šume - Krndija-Turski potok
 

 
Zaštitne šume - Garić grad
Zaštitne šume - Garić grad
Zaštitne šume - Garić grad
Zaštitne šume - Garić grad

Zaštitne šume - Garić grad

Na inicijativu Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Bjelovarsko-bilogorske županije i uz prethodno pribavljenu suglasnost Hrvatskih šuma d.o.o., Uprave šuma Podružnica Bjelovar, a temeljem članka 14. stavka 2. Zakona o šumama (N. N. br.140/05, 82/06, 129/08, 80/10, 124/10, 25/12, 68/12, 148/13) uočena je mogućnost zaštite šumskog predjela "Zagarić" ukupne površine 1,75 ha, a koju čini odsjek 150 c u gospodarskoj jedinici "Garjevica-Garešnica", u kategoriji zaštitne šume za zaštitu objekata s ciljem održavanja i zaštite spomenika "Garić-grada".

Temeljem članka 25. stavka 2. navedenog Zakona o šumama Županijska skupština Bjelovarsko-bilogorske županije 20. ožujka 2014. godine donijela je Odluku o proglašenju zaštitne šume za zaštitu objekata "Zagarić" u gospodarskoj jedinici "Garjevica-Garešnica" na kat.čest.br. 605 i dijelom 560/3 u k.o. Šimljanik.

 

 

Ekološka mreža

Europska unija obvezala se štiti biološku raznolikost i zaustaviti njezin gubitak u Europi do 2020. godine. U tu svrhu osnovana je europska ekološka mreža odnosno NATURA 2000 koja je sastavljena od područja važnih za očuvanje ugroženih vrsta i stanišnih tipova. Njezin cilj je očuvati ili ponovno uspostaviti povoljno stanje više od 1000 vrsta ugroženih i rijetkih svojti te oko 230 prirodnih i poluprirodnih stanišnih tipova.

NATURA 2000 je ekološka mreža Europske unije koju čine najznačajnija područja za očuvanje ugroženih vrsta i stanišnih tipova. Ekološka mreža Republike Hrvatske postala je dio europske ekološke mreže NATURA 2000, 26. 09.2013. godine kada je Vlada Republike Hrvatske donijela Uredbu o ekološkoj mreži (NN.br. 124/13).

Područja očuvanja značajna za ptice - POP - područja značajna za očuvanje i ostvarivanje povoljnog stanja divljih vrsta ptica od interesa za EU, kao i njihovih staništa, te područja značajna za očuvanje migratornih vrsta ptica, a osobito močvarnih područja od međunarodne važnosti.

Ekološka mreža
Ekološka mreža
Ekološka mreža
Ekološka mreža